PRODUKTY DIODOWE
FIBER OPTICS - sekret sukcesu
w efektywnym oświetleniu
Systemy oświetlenia światłowodowego

Całą swoją historię człowiek dążył do światła, wymyślając różne sposoby rozproszenia ciemnych sfer. Przez całe życie produkcja materialnych dóbr całkowicie zależała od długości dnia. W tym temacie kronika wynalazków systemów oświetlenia liczy tysiąclecia: od prymitywnych promieni światła i świec do ultranowoczesnych przyrządów.

Kilka dziesięcioleci wstecz w codziennym życiu zaczęto aktywnie stosować światłowodowe systemu oświetlenia "Fibre Optics Lighting". Mimo tego doświadczenia, światłowodowa technologia dla wielu nadal pozostaje egzotyką. Tymczasem, zastosowanie światłowodu pozwala łatwo i efektywnie rozwiązywać setki technicznych problemów, powstających przy opracowaniu świetlnych projektów, a w wielu wypadkach jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

Oprócz fantastycznych świetlnych efektów przyciąga ekonomiczność tego systemu. System "Fibre Optics " sprawdza się i w tych wypadkach, kiedy oświetlenie znajduje się w trudno dostępnych miejscach (podświetlenie kopuł, wysokich sufitów). Oświetlenie możemy stosować wraz z nietłukącymi i tanimi materiałami wykańczającymi (końcówki akrylowe) przez długi czas.

Mimo ogromnej różnorodności materiałów dekoracyjnych do wykończenia budynków i wnętrz, jest jednym z lepszych rozwiązań świetlnych. Systemy "Fibre Optics" pozwalają dosłownie zawiązać światło w węzeł, łącząc giętkość systemów Duralight z kolorowymi efektami neonu, efektownie podświetlić najtrudniejsze szczegóły wnętrza, zmienić sufit w gwieździste niebo, zaprojektować każdy napis, emblemat, logo mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. I to tylko mała część ich możliwości! Systemy "Fibre Optics Lighting" pozwalają rozwiązywać każde artystyczne i techniczne zadania dekoracyjnego oświetlenia z dużą prostotą, efektywnością i pewnością przy porównywalnie niewysokich nakładach i minimalnej obsłudze.

Podstawowym elementem systemu "Fibre Optics", zapewniającym niepowtarzalne właściwości, jest giętki światłowód (kabel optyczny). W zależności od typu pozwala on kierować światło w dany punkt (kabel czołowej fluorescencji) lub równomiernie rozdzielać światło po całej długości kabla (kabel bocznej fluorescencji). Dodatkowe możliwości gwarantuje szeroka skala zakończeń świetlnych (od krajobrazów i podwodnych punktów świetlnych do kryształowych zakończeń świetlnych znanej na całym świecie renomowanej firmy Swarovski). Źródło światła (generator) może być poza obrębem oświetlanego pomieszczenia, co powoduje zmniejszenie do minimum zagrożeniem elektrycznym i pożarowym. Lokalizacja źródła światła możliwa jest w każdym wygodnym dla obsługi miejscu, przy czym cała pozostała część systemu jest praktycznie bezobsługowa.

W światłowodzie nie występuje prąd elektryczny, tzn. w miejscu fluorescencji jest nieobecny.
W światłowodzie nie występują promienie ultrafioletowe, które niekorzystnie wpływają na większość materiałów.

Mocne strony:

  1. Światłowód nie przewodzi promieni cieplnych - nie ważne jak mocne światło przewodzi zawsze jest chłodny.
  2. Światłowód posiada zdolność przesyłania dużych potoków świetlnych przy minimalnej średnicy kabla lub nici, co pozwala oświetlać tereny, które wcześniej były skomplikowane do oświetlenia i potrzebowały użycia dużych nakładów.
  3. System Fibre Optics pozwala łatwo kontrolować zmianę koloru lub efektu świetlnego.
  4. Możliwość uzyskania wyjątkowo równomiernego oświetlenia.
  5. Możliwość rozmieszczenia zakończeń świetlnych w trudno dostępnych miejscach.
  6. Niewielki rozmiar zakończeń świetlnych , przy mocnym źródle światła daje nieograniczone możliwości dla wzornictwa świetlnego.
  7. Mały pobór energii (jedno źródło o mocy 150 W oświetli do 200m kabla).
  8. Możliwość wykorzystania dwóch typów fluorescencji: światłowodu czołowego i bocznego z jednego źródła świata.

Zmiana koloru światłowodu (do kilku milionów barw)
z zastosowaniem systemów RGB.

Czas eksploatacji światłowodu - powyżej 10 lat z lampami stosowanymi w generatorach od 6 000 do 10 000 godzin!

Rozetki świetlne można stosować z nietłukących się i niedrogich materiałów (akryl), które służyć mogą niezmiernie długi czas, tworząc niezastąpione elementy w systemach Fibre Optics przy oświetleniu dworców, przejść, stadionów itd.

Apm Morkom, Ul. Drogowców 7, 32-400 Myślenice Tel/fax:+48 12 2744151
www.apm-swiatlowody.pl, fiber@apm-swiatlowody.pl

Copyright © 2003-2016 APM Morkom • Wszelkie prawa zastrzeżone.